Kryteria wyboru kancelarii adwokackiej

W życiu czasami przytrafiają się takie sytuacje, kiedy to zachodzi konieczność wynajęcia adwokata, ponieważ bez jego pomocy załatwienie pewnych spraw nie jest możliwe. Niemniej jednak tego typu usługi do najtańszych nie należą, nic więc zatem dziwnego, że osoba decydująca się na skorzystanie z nich nie idzie do pierwszej lepszej kancelarii, ale zastanawia się nad jej wyborem. Nie każdy przecież ma znajomego prawnika. Generalnie rzecz biorąc, nie da się jednoznacznie stwierdzić, która kancelaria będzie najlepsza, zawsze jest to kwestia indywidualnej oceny, ale jest kilka rzeczy, na które należy zwracać uwagę. Jedną z nic jest OC adwokata. Można w tym momencie zapytać o to, po co właściwie adwokat ubezpieczenie OC powinien posiadać? Przede wszystkim taki jest wymóg. Niektóre rodzaje działalności gospodarczej ze względu na swoją specyfikę muszą spełniać dość szczególne warunki – OC adwokatów jest właśnie jednym z nich. Po co adwokatom ubezpieczenie OC (więcej: http://pl.wikipedia.org/wiki/Ubezpieczenie_odpowiedzialno%C5%9Bci_cywilnej)? Otóż jak pokazuje praktyka, nierzadko zdarza się tak, że klient nie jest zadowolony z usług kancelarii. Uznał, że sprawa została załatwiona źle, a jej rozstrzygnięcie wyrządziło mu szkody. W takich okolicznościach przybiera postawę roszczeniową i domaga się od kancelarii odszkodowania. Nie zawsze da się to załatwić polubownie, niekiedy jedynym rozwiązaniem okazuje się droga sądowa – a to kosztowna i ciągnąca się latami opcja. Dzięki wykupionej polisie biuro zyskuje środki pozwalające na pokrycie wydatków związanymi z roszczeniami zgłaszanymi przez klientów.

Ubezpieczenie zawodowe to podstawa spokojnej pracyOczywiście, ubezpieczenia kancelarii prawnych rożne mają oblicza, dlatego też klient szukający adwokata powinien zainteresować się warunkami zawartymi w polisie ubezpieczeniowej. W takim dokumencie jest bardzo szczegółowo określone to, co mieści się w zakresie ubezpieczenia. Klient musi mieć zatem świadomość tego, że niekiedy jego roszczenia mogą okazać się bezpodstawne. Wspomniane ubezpieczenie kancelarii prawnej sprawia, że staje się ona w oczach odbiorców bardziej wiarygodna – polisa OC zabezpiecza interesy nie tylko samej kancelarii, ale również i jej klientów. W tym kontekście niezmiernie ważna jest jeszcze jedna kwestia, a mianowicie taka, by osoba nawiązująca współpracę z kancelarią uważnie przyjrzała się umowie. Ludzie nie zawsze przywiązują do tego aspektu należytą wagę – stąd biorą się później wszelakie nieporozumienia. Im bardziej szczegółowo zostanie w umowie określony zakres współpracy, tym bardziej jest to korzystne dla obu stron. Klient powinien sobie uzmysłowić, że nie zawsze będzie należało mu się odszkodowanie. Zrozumienie mechanizmów jakie rządzą ubezpieczenia kancelarii prawnych jest bardzo ważne. Rzecz jasna opisywane powyżej aspekty nie są jedynymi jakie należy brać pod uwagę przy wyborze kancelarii adwokackiej. Należy jeszcze zwracać uwagę m. in. na kwalifikacje i doświadczenie zatrudnionych w niej osób, jej staż na rynku, a także efektywność (tym ona lepsza, im większy jest odsetek spraw rozstrzygniętych na korzyść klientów).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>